home
Macedonia Search e македонски интернет портал. Обезбедува бесплатни услуги како пребарување, директориум, електронска пошта, мултимедија, телеком, архива на знаење, време и информатор. За повеќе информации погледнете го дното на оваа страница.
Категорија на пребарување: македонски страници | вести и блогови | дискусии | мултимедија
директориумDeutsche Welleпошта
Преговори во Женева во сенка на нови судири
Денеска во Женева, Швајцарија, започнуваат преговорите за иднината на Украина, во кои освен оваа земја учествуваат и Русија, САД и ЕУ. Во текот на ноќта судири на југоистокот на земјата. 

Заев го обвини Груевски дека зел мито од 1,5 милиони евра
Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев денеска на прес-конференција обелодени документи кои, според него, докажуваат дека актуелниот премиер Груевски примил мито од 1,5 милиони евра. 
Зошто е важен регионот Донбас, на истокот на Украина?
Во Донбас, источниот регион богат со јаглен, чука индустриското срце на Украина. Откако таму завладеаја безредија се поставуваат прашањата: Колку Донбас е важен за Киев и во што се состои неговото значење за Русија? 
Повеќе вести на Deutsche Welle
корисник
Бесплатна адреса
Mail.macedonia.eu.org
држава
Европска Унија
Република Македонија
Локална самоуправа
услуги
Вести
Во Украина убиени тројца проурски активисти

тукушто објавено РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Ааваков соопшти дека тројца проруски активисти биле убиени во близина на Мариупол во источна Украина. Тој на Фејсбук напишал дека во инцидентот имало и 13 ранети активисти, додека 63 биле уапсени. Ова се случило откако украинските сили одговориле на нападот врз нивната база во текот на ноќта. Се прецизира дека околу 300 вооружени луѓе ја нападнале украинската база. До инцидентот дојде пред денешните разговори во Женева меѓу претставници на...

Разговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Високи претставници на САД, Русија, Украина и на ЕУ ќе се сретнат денеска во Женева на разговори во врска со украинската криза. Состанокот се случува во период кога про-руски сепаратисти зазедоа територии во неколку градови во источна Украина. Вчера во Краматорск бунтовници заробија 6 украински оклопни возила заедно со нивните екипажи. Сепаратисти исто така ја нападнаа зградата на градската администрација во Донецк.Доаѓајќи во Женева, украинскиот привремен министер за надворешни работи...

ОН предупредуваат од сериозна дестабилизација на Украина

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Немирите во источна Украина можат да доведат до сериозна дестабилизација на земјата во целост, предупреди помошникот на Генералниот секретар на ОН за човекови права, хрватскиот дипломат Иван Шимоновиќ. Во обраќањето пред Советот за безбедност, тој се осврна врз последниот извештај за човековите права, фокусиран врз Украина, истакнувајќи оти вооружувањето на демонстрантите во источна Украина мора да престане и дека треба да почне „вклучувачки, издржан и разумен национален дијалог“. Извештајот...

Северно Косово: прекината соработката со полицијата на ЕУЛЕКС

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Општините од северно Косово - Косовска Митровица, Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан, ја прекинаа соработката со полицијата на ЕУЛЕКС и ја прогласија за непожелна на своја територија. Четирите општини протестираат поради „зачестените неразбирливи апсења“ на локални Срби.Претставници на општините наведуваат дека одлуката е донесена по последната акција на ЕУЛЕКС, кога беше уапсен нивни сограѓанин кој одел на работа, како и поради зачестената пракса за автоматско одредување на мерката...

Басеску сака обединување на Молдавија со Романија

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Романскиот претседател Трајан Басеску сака Република Молдавија да се обедини со Романија, ако тоа го сакаат граѓаните на Молдавија. Тој наведе дека тоа би можело да стане реалност доколку Молдавците тоа го сакаат, но и барањето да потекне од Кишињев. Басеску посочи оти поголемиот број Молдавци не сакаат обединување со Романија, но дека 80 проценти од Романците го сакаат тоа.Тој истакна и дека кога ќе му истече претседателскиот мандат ќе се пријави за молдавско државјанство. За...

Јужна Кореја: продолжува потрагата по исчезнатите

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Потрагата по околу 290 исчезнати при потонувањето на јужнокорејски ферибот продолжува. Досега 179 луѓе биле спасени, а потврдено е загинувањето на шест лица.Фериботот пренесувал 460 патници и членови на посадата кога потона вчера изутрина покрај југозападниот брег на земјата. Повеќе од 300 патници биле ученици и наставници од исто средно училиште, кои оделе на екскурзија на островот Џеџу. Официјални лица изјавија дека засега не се знае зошто потонал бродот. Некои од преживеаните изјавиле...

Брод со имигранти потонал во Турција

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Осум луѓе, меѓу кои и едно дете, се удавиле, а петмина се водат како исчезнати, откако брод кој превезувал имигранти кон Грција, потонал во близина на западниот брег на Турција. Националноста на луѓето во бродот не е позната, но медиумите наведуваат дека веројатно станува збор за Сиријци. По несреќата три лица биле спасени и пренесени во болница во турскиот град Измир.Патувањето по Средоземно Море честопати е многу опасно и повеќе стотици имигранти секоја година ги губат своите...

Делегација на Конгресот на САД ќе ја посети Украина

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Двопартиска делегација на американски законодавци ќе ја посети Украина од 21 до 23 април. Делегацијата, предводена од претседавачот на Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом Ед Ројс и членот Елиот Енгел, ќе се сретне со високи американски и украински претставници за да ги проценат ефектите од тековните напори на САД за поддршка на Украина.Во вчерашната изјава, Ројс рече дека САД треба да направи се што може за да ја поддржи украинската влада против руската агресија. Нашата...

Реал Мадрид го освои „Купот на кралот“

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Фудбалерите на Реал Мадрид го освоија шпанскиот куп, откако во синоќешното финале во Валенсија ја совладаа Барселона со 2:1.Поведе Реал со голот на Ди Марија, изедначи Бартра, а победоносниот гол го постигна Бејл на неколку минути пред крајот.Синоќешното „Ел класико“ беше седмо во финалните натпревари на „Копа дел Реј“, а на досегашните 6, двата тима имаа по три победи.

Времето денеска облачно, но со помалку врнежи

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Времето во Македонија ќе биде облачно со помалку врнежи, кои претежно ќе бидат во источните делови, како и со услови за дожд во некои западни подрачја. Утринската температура се движи од минус два до три, а дневната ќе биде од седум до 14 степени.Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб дожд. Ќе дува слаб северозападен ветер. Утринската температура се спушти до нула, а дневната ќе се искачи до девет степени.Утре ќе има повторно зголемување на...

Повеќе вести
Македонски блогови
Повеќе вести и блогови | Лични страници
време
клубови
VelikRunDance
20.4.2014 - Dom na Kultura, Shtip
Clubbersguide
пинг фото
Ping.mk фото

Најповолни менувачници
Македонски веб индекс
Најдобрите македонски веб страници на едно место | Директориум
Странски блогови: Автомобилизам | Ентериери | Здравје | Мода | Техника и направи

[16.04.2014]

Економија
Секогаш има пари за добри проекти
Годинава 4.200 тони помалку бел ориз
Грчките продавници ќе работат за Велигден
Најбарани белите „гугл очила“

Забава
Прва изложба, прва награда на 14 години
Голема љубов со свадба во најава
Добро е да се има повеќе партнери
Модните „ангели“ се селат во Лондон

Коментари
Боси по пеколот
„Саемот на книгата“ стана клише
Субвенции и даноци
Резултат што ќе отрезни многумина

Култура
„Комеморативното наследство“
„Исечоци“ на Анри Матис во „Тејт модерн“

Македонија
За позитивна нула на акумулациите треба уште дожд
Велешките градинари, наместо мотики, држат сачмарки
Опасна храна демне од рафтовите
Болничките лекови ќе поевтинат
Македонија под снег

Онлајн Вести
Вакцинирани над 900 деца од морбили, епидемијата се уште не опаѓа
Груевски - Гевгелија покажа дека знае да направи разлика
Снег на повеќе планински превои
Пендаровски - Да ги дуплираме гласовите
Филе - Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ
Керозин пресуда - Над 80 години затвор за кражба на нафта
(ФОТО) Младите во Брисел со македонско вино и ајвар се запознаа со проблемот за името
Коњановски - Нови 57 проекти за развој на земјоделството
Уставниот суд го одби барањето на новинарите за 24 декември
Заев со нови детали за продажбата на „Македонска банка“
„Транспаренси“ - Медиумите известуваа пристрасно
ВМРО-ДПМНЕ - Заев халуцинира, ќе добие тужба
„Сони“ и ФИФА објавија соработка за Светското првенство во фудбал
„Тиквеш“ целосно им го исплати грозјето на лозарите
Апелација ја укина пресудата за грабежот во поштата во Чаир
Во два инциденти во Тетово нападнати полицајци
Заев во Ѓорче Петров - Заедно можеме да се избориме за промени
ЦИА договарала со Киев да добие пристап до американските разузнавачки податоци
Доживотна казна за двајца Грци поради убиство на имигрант
Снег на планините, забрани за камиони на неколку патишта
Иванов во Крушево - Да ја зголемиме разликата на 27 април
Конституиран новиот српски Парламент
Осуммина удавени при потонување на имигрантски брод покрај турскиот брег
Охрид под снежна покривка
Гостивар под снег
Украинската војска во акција, Москва вознемирена
Приведен за поткуп вработен во Агенцијата за поддршка на земјоделството
Укината единицата за шпионажа на муслиманите во Њујорк
Транспортери со руски знамиња во Краматорск и Славјанск
Десетина Македонци од Корча избркани од работа поради етничка припадност
Велигденска порака на г.г. Стефан
Пријавување на болните и изнемоштените за изборите на 27 април
Нема приговори за првиот круг од претседателските избори
Двајца повредени во две сообраќајки во Тетово
Пад на европските акции поради Украина
(ФОТО) Над 300 исчезнати по потонувањето на јужнокорејскиот ферибот
Бизнисмените бараат автопат до Софија
Боливија преку Хаг бара излез на Тихиот Океан

Онлајн Култура
Награда за филмот „Влакна“ на фестивал во Хјустон
Воениот спектакл „Сталинград“ ќе го отвори Скопски фестивал
Македонско-австриска културна презентација
„Златна пеперутка“ за кореографија за Валентино Апостоловски
Успешен настап на пијанистката Ана Гацева во Белорусија

Онлајн Магазин
„Љубовниот жар“ на Татјана Лазаревска против сите прогнози
Се санира кровот на „Св. Богородица“ во с. Вељуса
Шарлиз Терон и Шон Пен наскоро пред олтар?
(ФОТО) Природната убавина на небричените мишки
Боб Дилан ослободен од обвинението дека ги навредувал Хрватите

Онлајн Спорт
Стотка на Левандовски за финале на Борусија Дортмунд
Реал Мадрид и Барселона немилосрдни во Евролигата
НБА - Никсите го добија градското дерби
Металург и Работнички во финалето на Купот на Македонија
Кошаркарките на Бадел шампионки на Македонија
ЦСКА по продолжение подобра од Панатинаикос
Клучот и против Кил е во одбраната
Третиот голман Рајдер на голот на Баерн

Политика
Пендаровски во посета на семејството Кежаровски
Груевски: Опозицијата ги оцрнува луѓето од власта
Достижна ли е бројката 62

Свет
Хаос на истокот на Украина
Берлускони „болничар“ во старечки дом
И екологистите ги убиваат, зар не?
Кејт и Вилијам меѓу иконите на Сиднеј

Скопје
Велигденски средби во Горно Лисиче
Пакети за социјалните случаи
Работилница „Велигден“ во Зоолошка градина
Дождот спречи крстот во Аеродром да биде готов за Велигден
Барокната гаража кај МЕПСО зависна од Општина Центар

Спорт
Вардар се помачи со Металург јуниор
Кошарка - Кожув повторно кобен за Куманово
Фудбал - Удинезе го тестира Неделковски
НБА - Никси го добија Бруклин без Ентони
Евролига - Реал Мадрид и Барселона немилосрдни

Хроника
Мајката и ќерката загинаа враќајќи се од лекар

[17.04.2014]

Online Вести
Вакцинирани над 900 деца од морбили во Скопје
Тачи барал од Груевски заштита на изборите од теророт на ДУИ
Новинарите биле отстранети од Собранието заради нивна безбедност
Ќе има ново судење за грабежот на 200.000 евра од „Пошта“
СДСМ пред стечај, нова руска инвестиција во Крушево

ONLINE Најнови Вести
Светското првенство во фудбал ќе се снима со 4K-камери
Металург ќе помага школа во Радовиш
Холанѓанец изградил мостови како оние од банкнотите на еврото
Пендаровски: Да ги дуплираме гласовите
Металург и Работнички во финалето од купот
Расекле кумановски таксист зошто не сакал да ги вози до Скопје
Вечерва последното ел-класико за оваа сезона
Чантите од „Александар Меквин“ -летен хит
(ФОТО) Снегот во дебарско искина кабли, скрши гранки, падна дрвја
(ФОТО) Снегот турна дрво, не можеше да се вози на патот Битола-Цапари
Фленсбург - Вардар на плоштад Македонија
Конституиран новиот српски Парламент
Заев во Ѓорче Петров: Заедно можеме да се избориме за промени
(ФОТО) Зимска идила во Крива Паланка
Металург - Kил под лупата на ЕХФ

ONLINE Хроника
Му удрил тупаница на полицаец
Расекле кумановски таксист зошто не сакал да ги вози до Скопје
Приведен вработен во Агенцијата за поддршка на земјоделството за поткуп од 200 евра
(ФОТО) Се преврти миксер за бетон, не се знае дали е повреден возачот

Актуелно
Kостовска: Наскоро тендер за набавка на поливалентни вакцини
Имам спонтани крвавења, но со лекови ја контролирам болеста
На дело да покажеме дека се грижиме за другите
Македонци во Албанија се бркаат од работа по етничка линија
Албанија обвинета дека води војна против исламот
Маките на Исус го прославија и копјето на римскиот војник

Во фокусот
Груевски: Граѓаните препознаа кој манипулира, а кој покажа дека може и поинаку да се работи
Иванов: Во вториот круг ќе имаме двојна победа
Мендух Тачи: Ахмети заплашува како ѓавол
Пендаровски за, Заев против бојкот на изборите?
Уставниот суд го одби барањето на новинарите за 24 декември
Заев: Ќе субвенционираме фирми што отвораат места за младите
Натпревар на Ахмети и Тачи за рамноправност на Албанците
Јакимовски: Ветувам намалување на даноците во земјоделството
Ахмети: Живееме во една држава, но разделени
Пендаровски: Да се избориме за нов концепт

Економија
Шест милиони евра за енергетска ефикасност и конкурентност
Во Косово истрага за тендерот за автопатот Приштина - Скопје
„Тиквеш“ целосно им го исплати грозјето на лозарите
Ниските температури ги вклучија греалките
Kупувањето на Солунското пристаниште пуста желба за македонските фирми

Култура
Македонскиот балет и Драмски наесен во Виена
Санација на покривот на црквата во Вељуса
Пиј од дијатрета и ќе живееш среќно и долго

Македонија
Жена ја бие црковната камбана во Прилеп
Од 20.000 јагниња во Дебарско, 80 отсто се извезени во Италија
Исплакнавме очи на снегот

Метропола
И Црниче наскоро ќе добие игралиште за повеќе спортови
Некои донираат, некои се веселат, а сите празнуваат
Со исечените дрва уништени се гнезда

Отворена
Бакнежот на предавството
Реквием за средната класа
Европа под гасен притисок
Спасението не може да се купи
На СДСМ малку му е палецот

Свет
Од „Луј Пастер“ исчезнале 26 кутии со примероци со САРС
Сериозен инцидент меѓу борбени авиони на Грција и на Турција
Потона јужнокорејски брод со 300 ученици
На Ратко Младиќ, сепак, ќе му се суди за геноцид
И Одеса прогласи народна република

Спорт
Прилепчани се вратија од Србија со злато и бронза
Со Металург и Вардар сe е можно
Kозлина се сели во Бундеслигата
Поповски: Обложувањето ни носи само неволји
Гостувањето на Kил во Скопје под лупата на ЕХФ

Сцена
Лазаревска: Ништо не планирам додека не ги видам парите
Kолекцијата на Мршиќ во Србија, Kадриу во Приштина
„Македонско девојче 2“ на Kаролина на светска онлајн-продавница

Хроника
Откако загинаа Сузана и Емануeла, сите се молат за малата Ивона
Државен функционер уапсен за поткуп од 200 евра за субвенција за трактор
Семејството Пецови добија највисоки затворски казни за „Kерозин“
граѓани
Семејство и социјална грижа Семејство и социјална грижа
Семејство, парична помош, лица со хендикеп, социјални установи...
Управни работи Управни работи
Државјанства, лични карти, матично работење, живеалиште, патни исправи...
Здравство Здравство
Здравство, фармација и лекарски услуги...
Животна средина Животна средина
Дозволи, мислења и согласности, просторно планирање...
Образование Образование
Образование, издавачка дејност, научни проекти, стипендии...
Станбено-комунални работи Станбено-комунални работи
Станови, градба, локациски услови...
Култура Култура
Културни центри, конкурси, издавачка дејност...
Земјоделство Земјоделство
Производство, увоз-извоз, нови сорти на земјоделски култури, лозови насади, шумски насад...
Патувања во странство Патувања во странство
Патни исправи, совети, конзуларни услуги, визи...
Правосудство Правосудство
Судска заштита, правна помош, испити...
деловни субјекти
Здравство Здравство
Одобренија, регистрации, лиценци за лекови, медицински помагала, дозволи за здравсствени установи...
Туризам и угостителство Туризам и угостителство
Лиценци, согласносни, решенија за туристичка и угостителска дејност...
Финансии Финансии
Дозволи, согласности за остварување на финансиски услуги, осигурување, лизинг, тендерски постапки...
Индустрија Индустрија
Мислења, регистрации за индустриски објекти...
Земјоделство Земјоделство
Производство, увоз-извоз, нови сорти на земјоделски култури, лозови насади, шумски насад...
Урбанизам Урбанизам
Лиценци, одобренија, сообраќајни согласности и решенија...
Сообраќај Сообраќај
CEMT дозволи, лиценци за превоз на патници...
Култура Култура
Конкурси, продукција, презентации од областа на културата...
Животна средина Животна средина
Квалитет на животна средина, дозволи за увоз на отпад, хемикалии, употребувани гуми...
Образование, наука и издавачка дејсност Образование, наука и издавачка дејсност
Образовни институции, научни установи, издавачка дејност...
Трговија Трговија
Регистрации, лиценци, минимални технички услови за трговија...
Правосудство Правосудство
Меѓународни конвенции, билатерални договори, судски преведувачи...

Search Dynamic Drive:

портал | вести | електронска пошта | директориум | дискусиони групи | мултимедија | верзија за мобилни уреди | за нас
© 1999 - 2012 Zoran Gligorov, Zdravko Stafilov. Enquiries: info@macedonia.eu.org
http://www.huissiers-montpellier.com/logs/utwwquo.asp http://www.bluering.org.au/Ascidians/sxqwxw.asp http://centre113.com/logs/wxroo.asp http://www.centre113.com/logs/ooqruyoq.asp http://www.zone4.com.au/live/wateradvice/xrwxwo.asp http://rouge.com.au/images/rqtux.asp http://yalishotel.gr/images/9710/wqvwvy.asp http://reding.fr/logs/ppuysutv.asp http://games.idividi.com.mk/flashigri/IDIVID_Gamesv2/vuosyo.asp http://www.cruisecraft.com.au/dealers/images/xrwxwo.asp http://www.reding.fr/logs/wqvwvy.asp http://redtape.biz/css/menus/uuysxy.asp http://edaerdem.com/css/vwqoyxqp.asp http://www.imldesign.com/newsletter/New_Folder/xrwxxo.asp http://broadcast.mt.net.mk/Igra/Images/wqvwvy.asp http://www.gfbfisheries.com/includes/images/wpvwvy.asp http://4asdkids.com/4asdkids/metafiles/bc/wxrpo.asp http://www.pghbricks.com.au/Download/11/rvprqstw.asp http://ericssonusergroupmeeting.telekom.mk/misc/potystsv.asp http://simply-cleaning.com/images/potxsts.asp